No comments yet

Destani Etkinliği

“Gogağari a destani domiziti”
Gola Derneği olarak,  Laz kültüründe artık nadir olarak söylenmekte ve üretilmekte olan; yöresinde bile dinleme fırsatı bulamadığımız destani geleneğini hatırlamak ve kayıt altına almak üzere geçtiğimiz Pazartesi Birol Topaloğlu ve destancılığı ile bilinen Laz Ali ile bir “Destani Etkinliği” düzenledik.
 Mekanımızda elektriklerin kesilmesi ile oluşan özel atmosferde, kemençe ve tulumu ile söylediği Laz destanlarıyla konuğumuz olan Birol Topaloğlu; artık eskisi gibi destan dinlemeye zaman bulunamadığından yakındı ve 1970/80lerden başlayarak sosyo-ekonomik dönüşümlerle destani söyleme geleneğinin de buharlaşmaya başladığını; artık yaşamımızda eskisi gibi yer almadığını belirtti. Destancı Laz Ali ile birlikte destan’ın yapısal&kültürel özelliklerinden bahsederek eskilerde nasıl yaşatıldığına dair verdikleri bilgiler ve Birol Topaloğlu’nun Laz destanları çalışması olan “Destani” albümünden söyledikleri destanlarla duygu dolu eşsiz bir ortam yarattılar.
Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Zelek köyünde balıkçılık yapan Destancı Laz Ali’nin kendine has destan söyleme tarzı aslında Laz destan söyleme geleneğine dair çok şeyi ifade ediyordu. Etkinliğin sonuna doğru; genç müzisyen Emre Pehlivanlar’ın da usta destancıların arasına katılıp destan söyleyişi, kaybolmasına içerlediğimiz bu geleneğin üç nesil bir arada söyleniyor olması açısından umut vericiydi.
 Dinletide Birol Topaloğlu’nun katılımcılara sözlerini tekrarlarla söyletip öğrettiği Lazca destan ile bir atölye çalışması yer aldı.
“Pucepe naşk’vi do haşo mupini
Gza 3’aleni onas kodelupini
Toma ntxozalepe şk’as keyipini
Ordo moxti ordo cek’uğurare”
Katılan herkese teşekkür eder yine kültüre dair farklı hatırlamalar üzerine düzenleyeceğimiz tüm etkinliklerimize bekleriz!

Post a comment