No comments yet

DEDİLER Kİ…

“Tesadüfen duymasaydım katılamayacağım ve duyduğum andan itibaren başlaması için merak ve heyecanla gün saydığım bu festivale katılmış olmaktan çok mutluyum.

İlk gün festivalin başladığı andan son ana kadar çalan ve kalaklarımın pasını alan tulumun sesi hala kuluklarımda, adım başı topluca oynanan horonun verdiği zevk, neşe hala içimde. Hele akşam dinlediğimiz konser muhteşem sesiyle tanıştığım Ayşenur Kolivar ve İlknur Yakupoğlu o atmosferde onları dinlemek harikaydı.

Ve Neşet Ertaş; tartışmasız doğallığıyla bizim için büyük bir örnek ve şanstı. Her şey çok çok güzeldi. Gürcüdüzü Vadisi, Yaylacılar Köyü gezisi eğlenceleydi, ve Ayşenur Kolivar ve Grup Helesa şimdiye kadar varlıklarını bilmediğim için çok üzüldüğüm tanışmalar oldu.

İyi ki düşünülmüş, iyi ki yapılmış, daha çok insanın bu mutluluğu tatması yerel halkın daha çok katılıp kaynaşması kendini duyurması hakkını savunması birlik olması diliğiylee…”

Ayşegül Ergenç Karabacak/Fındıklı
Ankara

“İşte böyle bir şey Karadenizli olmak; her yerde her koşulda gülebilmek, bütün sıkıntılara inat dimdik durabilmek demek. Dimdik, her şeye rağmen el ele, yanyana. Karadenizi coşturur yağmur… Dalgaları delirir, yalar dağların matemini. Yağmur Karadenizliyi de delirtir. Aşkından delirir Karadenizli; Ademoğlunun aksine Karadenizlinin kimyasının yapı taşı “SU”dur. Su hayattır. Bu yüzden korkmaz bardaktan boşalırcasına yağan yağmurdan, kaçmaz. Aksine horonla selamlar onu, en kutsal ibadetiyle.

İşte Yeşil Yayla festivali, bu ibadetin yeni mabet yeri artık. Bütün çomak sokanlara, kardeşlik için birleşen ellerden korkanlara inat, öğretisi barış olan yeni bir felsefe. Biliyoruz ki, bir şekilde değdiğimiz herkesin, bu hikayede bizlere paylaşacağı bir şeyler olacak…”

Özlem Durmaz/Ardeşen
İstanbul

“Yeşil Yayla Festivali denince aklıma ilk HES‘ler geldi…Akarsularımızın üstüne yapılan HES‘lerin; dilimizi konuşmanın önündeki engellere benzediği, bu benzerliğin aslında sistematik bir baskının yansıması olduğunu düşündüm…Nasıl ki dere evinizin içiyse; dillerimizin de hayatı ifade etmenin en önemli aracı olduğunu belirterek…

Derelerimizin özgür akması,

Dillerimizin özgür olması dileğiyle….

Amedden sewgiler…”

Diyar Çetin/Eczacı

Diyarbakır

“Gola  Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği’nin çalışmalarıyla hayata geçen Yeşil Yayla Festivali kuşkusuz yöredeki en önemli organizasyonlardan biri haline gelmiştir geçen 3 yıl boyunca…

Yeşil Yayla Festivali, farklıdır ve onlarcası içinde alternatif bir organizasyondur. Doğu Karadeniz’de yapılan sayısız yöre festivallerinden farklı olmayı da, yöreden veya misafir tüm katılımcılara alternatif içerikler sunarak başarmıştır.

Yerel değerleri gerçekçi haliyle sunarak evrensele ulaştırmadaki bakış açısıyla, geleneksel yaşamdan ritüelleri hatırlatmadaki çalışmalarıyla, Karadeniz’in gündemine dair sorunlara işbirliği içinde olduğu birçok değerli katılımcının katkılarıyla sözünü söyleyen bir etkinlik olarak da festival anlayışına haricen bir “değer” kazandırmıştır.

Yeşil Yayla Festivali’nin, özellikle Karadeniz insanının üzerine yapıştırılmış yoz icracılar eşliğinde eğlenen festivalci imajına olumlu yönde ket vurduğu kanısındayım. Bu, Yeşil Yayla Festivali’nin her yıl giderek artan bir profesyonellikle ve daha da özenle hazırlanan içeriğinden sayısız örnekle -ki tarihten mimariye, turizmden müziğe, kültür-sanata birçok alanda- kendini belli ediyor diye düşünüyorum.

Yeşil Yayla Festivali’nin hazırlanmasında ve elit bir kültürel etkinlik olması için çaba harcayan, yöreli insanın gönül bağıyla yola çıkıp kentsel deneyimlerini birleştiren sevgili dostlarımıza çok teşekkür ediyorum, başarılarının devamında desteğimin daim olduğu bilmelerini isterim.”

Sevgilerimle,

Firdevs PERİLOĞLU / Çamlıhemşin
Ankara

“Organize edenlere çok teşekkürler. Abulu biri olarak gurur duydum böyle bir etkinliğin bizim köyümüzde düzenlenmesinden. Seneye de bekliyoruz. ”
Mete Hacaloğlu / Fındıklı
İzm
ir

“Merhaba bu festivalde emeği geçen bütün arkadaşları kutlarım.Gerçekten benim için inanılmaz güzel bir festivaldi. Hem Karadenizin eşsiz coğrafyasını tanıma adına verilen çaba, hem Karadenizin güzelliklerini korumak için verilen çaba, hemde Karadenizi sanatla buluşturmak için verilen çaba taktire şayandı doğrusu. Ekolojiye ve Kültürlerin yaşamasına hizmet ettiğini düşündüğüm Yayla Festivalinin 4.sünde umarım tekrar orda olabilirim sevgiler ve selamlar”

Civan Roj Oruç-Öğretmen

Diyarbakır
“Bir yerlerde gördüm; Duvarda bir Neşet Ertaş posteri.

Yanında da 3.Yeşil Yayla Festivali yazıyor. İlk düşündüğüm Bozkırlar ile Yaylaların buluşacağı oldu.

Ve buluşmanın katılabildiğim her parçasında titizliği, düzeni, tulumu, horonu, eğlenceyi gördüm. Horonlar, tulum kemençe yağmur duası gibiydiler. Onu da görmesem aklım kalacaktı. Onu da gördüm. Ellerinize emeğinize sağlık.”

Tolga Tomaç

Trabzon

Post a comment