No comments yet

DEDİ Kİ…Canan Ünlü

Ne kadar üzgünüm ki, siz talep etmeden ben sizlerle duygularımı paylaşmayı düşünemedim. Bir yerlerde görüşüp, ayaküstü “ah, çok güzel bir yazdı, harika bir festivaldi” diyerek geçiştirecekken, tekrar dönüp yaşadıklarıma bakmam ve duygularımı kendimle de paylaşmam için bir vesile yarattınız. Bir katılımcı olarak festivalin düzeninden, şekil şartlarında bahsedip, birçok farklı görüş getirebilirim, ama inanın ki, buna kafa bile yormadım ve sadece yaşadığım anların tadını çıkarmaya çalıştım.
Doğrusu, utanarak söylüyorum ki 26 yıldır görmediğim “memleketim”e gidebilmiş olmak zaten tarif edilemez heyecanlar taşıyordu. Oralarda ne kadar çok şeyin değişmiş olduğunu görmek şaşırtıcı ve bazen kederliydi.
Ama muhteşemdi. Hatırladığım kadar yeşil, hatırladığım kadar sisli, içimde hep hissettiğim gibi coşkuluydu.
Ve sizlerin, yakından tanık olduğum onca emeğinizin sonucunda gerçekleştirdiğiniz etkinlikler, içimde belki de daha derinlerde bir yerlerde saklı tuttuğum “ hey, sen bir Laz kızısın” dedirten aidiyet duygusunu bir kez daha pekiştirdi.
Festivalin ilk günü, Abu deresinin yanı başındaki sete çıkarak tulumunu şişiren Birol, (Birol Topaloğlu) sınır tanımaz bir şekilde coşku içinde önümüzden akan suya doğru çalmaya başladığında tüylerim diken diken olarak bir huşu içinde izlemiştim.  İnsanın doğaya saygısının, onun yüceliğine ve güzelliğine olan sevdasının inanılmaz bir yansımasıydı. Ben doğrusu, sizlerle birlikte gittiğim her dernek etkinliğinde tulumun sesi ve horon yapanların nidaları ile çok etkilendim. Sizlerle birlikte dans etmeye çalışırken, uyumsuz ve hantal ayaklarımdan çok utandım. Ritmi tutturmaya çalışırken, bir yandan elden ele geçen o heyecanı yakalamaya, o ateşi hissetmeye çalıştım.
Final de harikaydı. Suda başladı, suda bitti. İnsanın doğayla el sıkışması, sarılması, koklaşması gibiydi.
İstanbul’un kimliksiz ortamında büyütmeye ve insan oldurmaya çalıştığımız oğlumuzun kısa bir süre de olsa bu lezzeti, bu ruh halini yaşamış olmasından ayrıca mutlu olduğumu söylemek isterim.
Zorluklarına rağmen bunu yapmaya devam etmenize, her seferinde daha büyük bir coşkuyla insanları  bir tulum sesinin peşine düşürtmenize büyük saygı duyuyor, bunun bir parçası olduğumuzu hissetmemizi sağladığınız için de çok teşekkür ediyorum.
Sevgilerimle ve görüşmek dileklerimle.
Canan Ünlü

 

 

Post a comment