No comments yet

2007 İkinci Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Ekoloji Festivali ardından…

2007 İkinci Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Ekoloji Festivali ardından:
Bu yılki festival Pazar, Fındıklı, Pazar Hemşin, Fırtına Vadisi ve Abusor/Derebaşı/Altıparmak zirve yaylasında gerçekleşti. Festival yeşermeye başlıyan bir kültürel etkinliğin getirdiği yenilik, yaratıcılık, ve yoğun girişimlerin verdiği heyecanla ikinci yılını da başarıyla sonuclandırdı. Geçen sene Birol Topaloğlu ve benim katkılarımla kurulan ve gerçekleştirilen festival bu sene Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği kapsamında gerçekleşti. Bu sanatsal girişimin en olumlu yanlarından biri çalışanların büyük özverilerilerinin kanıtlayıcısı olan ve parayla ölçülemeyecek insancıl katkıları oldu. Festivali yürüten S. Refika Kadıoğlu başkanlığındaki yöre doğumlu bir avuç kadın ve kızlarımız kendilerini bütün dünyaya doğu karadenizin çok zor şartları içinde ne denli yetenekli ve yaratıcı olduklarını kanıtladılar.
İkinci Yeşil Yayla Festivali geleneksel festival ve şenliklerin çok ötesinde bir çalışma olduğunu içerdiği yoğun programıyla belirlemiş oldu. Etkinlikleri sadece organik tarım panelinden, sözlü tarih atölyesinden, tarihsel kırsal mimari ve yaşam söyleşisinden, karikatür sergisinden, atma türkü gecesi, Laz mutfağı tanıtımı ve film gösterilerinden esinlenerek değerlendirirsek halka sunulan bu kültürel ve çevresel çalışmalar doğu karadeniz bölgesinde birer tarihsel ilktir.
Pazar’da festival kapsamında yer alan Kardeş Türküler, Birol Topaloğlu konseri ve Fındıklı Abu/Çağlayan’da Dalepe Nena konserleri ise başlı başına yöreye yeni bir soluk taşıyan müziksel günesin ışıklarıydı. Pazar’da, yağmur altında, sahnede temsil edilen müziksel renk gerçekten bir kardeşlik havasında Türkiye’nin zengin kültürel mozayiğini doğu karadeniz halkına ve uzaklardan gelen misafirlere sergiliyordu.  Festivalin her noktasında eksik olmayan ve çok sayıda tulum ustasının önderliğinde yüzlerce katılımcı yörenin doğal karakteri olan bazen yoğun yağmur altında olsa bile coşkuyla horonlar oynandı. Bu çok genç festival hem doğayı korumak ve kültürümüzü yaşatabilmek için gelecek nesillere bu zenginlik mirasını bırakabilmek amacıyla güçlenip devam etmesini diliyorum. Gitgide Türkiye’nin bu ücra koşesinde doğa dokusu insan dokusuyla içiçe kaynaşarak birbiriyle özleşiyor.
Burada birçok destekleyici kişi ve kurumlara yürekten teşekkürümü arz etmek isterim.
Kutay Derin Kuğay

Post a comment